C ile Hello World - Ebu Bekir Acar
X Anasayfa Linux Siber Güvenlik Hakkımda İletişim

C ile Hello World

c ile hello world

C ile Hello World

C programlama diline tanıtım amaçlı bir giriş yapmıştık . Bu yazımda herzaman olduğu gibi ekrana "hello world" yazacağız ve birkaç bilgi verip bitireceğiz .

Neden hello world yazdırılır onuda bilmiyorum açıkcası .Google'a küçükçe yazıp araştırınca genel olarak Brian Kernighan B dilinin kitabını yazarken kullanmış . Tabi B dili C dilini , C dilide birçok dili kapsadığı için olsa gerek nesilden nesile aktarılmış . Herneyse kısaca HelloWorld.c dosyamıza bir göz atalım 

  #include <stdio.h>
  int main(){
  printf("Selamun Aleyküm Dünya");
  return 0;
  }


Şimdi inceleyecek olursak :


#include : include anlam olarak dahil etmek gibi anlama gelir . Farklı dillerde (örn.python) import kullanılır . Aynı anlama gelir .
#include yazdıkdan sona dahil edeceğimiz dosya ismini yazarız.

Peki <stdio.h> dosyası nedir ?

stdio.h harf harf açarsak şöyle birşey ile karşılaşırız

standart input output . header
    st        o      .  h

Noktadan sonra dosya uzantısı geldiğini biliyoruz .Yani bu bir h dosyası yani header yani başlık . Standart input outpu ise standart giriş çıkış anlamına geliyor . Yani bu dosya standart giriş çıkış işlemlerimizi yapmamızı sağlayan bir takım kodlar barındıran bir başlık dosyası . .h ile bitenler genel de kütüphane olarak da adlandırılır . Kütüphane derken ? kütüphane içerisinde belirli bir takım fonksiyonları barındıran dosyamızdır . Amaca uygun olan kütüphaneyi dahil edilerek zamandan tasarruf etmiş oluruz . Örneğin stdio.h kütüphanesi en basit ve en çok kullandığımız printf() fonksiyonunu içinde barındırır . Bu kütüphane olmadan printf kullanamayız .

C diline ait en cok kullanılan kütüphaneleri görmek için şu yazımıza bakabilirsiniz #link# .

main() nedir ?

 

Programlama dillerinde hatta matematik desek daha doğru fonksiyonlar vardır ve bu fonksiyonlar bir işlev gerçekleştirmek için kullanılır . Programlama dillerindede aynı mantık vardır . Bir fonksiyon oluşturur ve  o amaçta kullanmak için değerler veririz .main ifadesinden önceki int ise main fonksiyonun en sonda döndüreceği değerin tipini belirtir . Fonksiyonlar konusunda daha iyi anlaşılacaktır .

Buradaki main() de bir fonksiyondur ama bu basite alınacak bir fonksiyon değil çünkü bu demir baş elemandır c dilinde . Yani olmazsa olmaz çünkü çalışmaz . C derleyicisi main ifadesini görmeden duramaz direk hata verir derki hani benim mainim .
 

Özetlersek  ekrana basılacak tüm kodlar main içerisini bulunması gerekir  .

main() fonksiyonunuz yazdık { parantezlerimizi açtık }  bu parantezler kod blokarının başlama ve bitiş yerleridiz . Son parantez görülünce karaya çarparsın hatan yoksa

kod çalışıncaGeldik printf() fonksiyonuna (buda bir fonksiyon) .

Ekrana bişeyler yazmamızı sağlayan fonksiyondur .

Son ifade return kelimesi . Bunu ilerleyen c yazılarında bahsedeceğim . Şimdilik bu kadar . 


Gelecek yazılarda kodlamak ümidiyle hoşçakalın .Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Copytight - 2021 ./ Ebu Bekir Acar | v0.01
/about/contact/

Ara